ŠL - rty jsou základ


Rty jsou velmi dávným signálním prostředkem člověka. Lákají ke kontaktu, usmívají se nebo naopak sdělují ani se nehni! Ostře rudé rty fungují pro většinu žen jako výzva povětrných ženštin a tak se příliš nenosí. Svou barvou rty jednoznačně vystupují z obličeje a jsou většinou prvním místem našeho očního kontaktu s obličejem.
Rozhodující pro líčení rtů však není barva, ale TVAR! Móda v oblasti rtů letos nahrává ženám, které mají plnější rty. Vrací se nám středně syté barvy a lesk s perletí, který dodává rtům objem. I když dnes jsme ke rtům hodně tolerantní, diktátem je spíše naše vlastní sebevědomí, akceptujeme rty takové jaké jsou.
Při nanesení make-upu na obličej přejeďte i okraj rtů. Ideální je zakrýt rty celé. Rtěnka lépe drží, rty se tolik nevysušují a barevnost rtěnky je stálejší. Na takto připravený povrch nakreslíme konturovací tužkou obrys rtů.
Tužku nasaďte kolmo. Lépe se pak vykresluje. Začínáme na horním rtu, kde vykreslíme tzv. srdíčko. Po té co si zafixujeme střed jedeme po horním rtu střídavě doleva a doprava ke konci až do konce. Ústní koutky je třeba vykreslit obzvláště pečlivě. Pak z koutku pokračujeme po lince spodního rtu ke středu. A opět z druhé strany.
Když chceme, aby byla kontura trvanlivější, můžeme ji přepudrovat denním pudrem. Ovšem opatrně s pudrem, při příliš silném tlaku na rty se nám může tužka rozmazat a rtěnka by se v těchto místech rozpíjela. Ideální je malá labutěnka nebo vatový tampón obtočený kolem prstu. Kontura se vyplní barvou.
Můžeme opět začít na horním rtu. I když každá škola vizáže to učí po svém, není to podmínkou. Nejlepším pomocníkem pro tvarování a vyplňování rtů je menší štěteček, který má jemný vlas. Může být i umělý, nezničí se tolik častým praním a dá se lépe čistit než štětec s přírodním chlupem.
Zde platí přísná hygiena a tak by se tento štěteček nemá nikdy půjčovat. Chceme-li dosáhnout trvalejšího efektu, tj. aby nám rtěnka vydržela leze ji odsát ubrouskem a přepudrovat, po té znovu nanést barvu.
Ale pozor milé dámy! Žádná rtěnka není neslíbatelná. Všechny je rozpouští tuk (dortíky, kafé atp.)

ČTYŘI KROKY K PERFEKTNÍM RTŮM
1. Při nanášení podkladového make-upu přesáhneme záměrně i konturu rtů. Jestliže rtěnka tmavne v průběhu dne, což se stává hlavně při vysokých teplotách v létě, je nutné zakrýt make-upem celé rty. Barva rtěnky je pak stálejší. Je možné použít speciální podkladovou bázi pod rtěnku a oční stíny (dodáváme).
2. Na podklad obkreslete konturovací tužkou obrys rtů. Vykreslování je doporučeno začít na nejvyšším bodě horního rtu, udělat tzv. srdíčko, pak plynule pokračovat tahem ke koutku. Spodní ret začněte od koutku směrem doprostřed spodního rtu.
3. Pro trvalejší nalíčení kontury se doporučuje přepudrování. Pudru nesmí být příliš, jinak se kontura rozpije.
4. Rty vyplňte rtěnkou. Barva by měla konturu zcela překrývat, neměla by končit před ní. Líčení štětcem je trvalejší a přesnější.