ŠL - typologie


Tak jako je ráno a den jiné, tak by se dalo i zjednodušeně uvažovat o barvě pleti. Je pleť v podtónech studených a teplých. Ovšem co jsem já? To je otázka, která lidi, tedy hlavně ženy trápí od věků. No jednoduchá rada je zajít si k vizážistovi. Ten by měl poradit s typem, přesně popsat a vysvětlit. Ovšem to lze pokud používá určitý systém. Ne že se onen dotyčný ráno probral a řekl si, že dnes bude barevným typologem. To pak udělá více nepořádku než atomová puma.
Většina žen totiž lpí hlavně na tom zda je pleť mastná či suchá. Daleko důležitější je však znát svůj barevný typ. Např. perfektní vzhled obličeje se vytvoří pouze pokud bude podklad (tvář) ladit s povrchem (make-upem). Protože pro určení barevného typu je základní kámen to je v největší míře obsahové na lidském těle a tím je bezesporu pokožka. Zkuste určit BT podle barvy duhovky, rozměr cca 1 x 1 cm čtvereční?
U nás ve střední Evropě je dle naší 10-leté praxe skupina žen s pletí nažloutlou (teplou – barevně typologicky) a narůžovělou nebo načervenalou (studenou – barevně typologicky). O nažloutlé pleti hovoříme, je-li pleť jemně zlatavá, béžová nebo žlutohnědá. Většina make-upů se vyrábí v tomto provedení. Problém je však v tom, že většina žen u nás žijících patří cca z 70 % do studených typů (léto a zima) a má narůžovělý tón pleti. Narůžovění způsobuje modrý pigment v pleti.
Pouhým pohledem se odstín pleti určuje velmi obtížně. Pozor na červené žilky v obličeji (velmi rozšířené), které zabarvují pleť tak, že ji laik pod prvním dojmem zhodnotí nesprávně. Také pihy a nečistoty znesnadňují určení správné barvy pleti, a tím správnou volbu podkladu. Také příliš bledé obličeje jsou opačně poznamenány modrými žilkami okolo očí. A podklad je opět jinak zbarvený. Tip = všímejte si spíše čela a brady, tam není příliš kožních změn. No a poslední rada, kdysi se barevný typ určoval podle různých znaků, např. podle barvy prsních bradavek. Tam je totiž na malém prostoru vtěsnáno mnoho pigmentu. Ovšem počkejte radši na posudek typologa.