ŠL - tvářenka

Nejprve se zaměříme na výběr barvy a poté na postup nanášení vzhledem k tvaru obličeje.
Není sice nutné, aby měla růž a rtěnka naprosto totožný odstín, ale měly by být z jedné skupiny barev (studené či teplé). Teplé barvy ze žlutooranžové škály (losos, korál, skořice či cihla) působí na pleti měkce a jemně. Ovšem na teplých typech (JARO + PODZIM)!

Namodralé odstíny (pink, fialová, růžová, fuchsie) by měly být používány na studených typech (LÉTO + ZIMA). Syté růže s hnědým nebo příliš sytým pigmentem jsou použitelně na velmi dobře opálené typy pokožek, zejména pak na černochy. Proto pozor, v našich zeměpisných podmínkách jsou lidé většinou studených typů (letních z více jak 75%).

Růže jen lehce odlišné od původní barvy tváře se dnes používají nejvíce. Takže na trhu nalezneme mnoho hnědých tvářenek v různých odstínech. Doporučuji mít doma k použití vždy alespoň dvě barvy a to barevně odlišné alespoň o dva stupně. Světlá a tmavá. Na optické efekty používají profesionálové značku T. Le Clerc, která již od roku 1881 vyrábí speciální práškové pudry pro stínování. Jejich nabídka zahrnuje 20 různých odstínu, což je nejvíc na světě. Např. jejich Banana dává pleti lehce nažloutlý nádech a doplňuje opticky hmotu u štíhlejších tváří tak, že vypadají plnějš. Fialový pudr Parme, naopak tváře opticky zeštíhluje.

Jak správně tvářenku nanášet?

Růž nesmí přesáhnout ucho (jak nahoře, tak i dole). Nad touto hranicí a pod ní již působí jako laciné pozlátko a nikoliv jako koruna celého díla. Kontrola v zrcadle by měla být samozřejmostí a ostré kontury doporučujeme rozmazat do ztracena. Více jemných vrstev je vždy lepších než jedna silná. Po nanesení make-upu nezapomínejte svou pleť chránit pudrem. Pudrová růž na něj daleko lépe chytá. Růže nanášíme štětcem. Ty s dlouhým chlupem nám budou růž roztírat tzv. do ztracena, měkce a plynule bez ostrých hran. A ty rovné, s kratšími chloupky budou ostře vykreslovat. Používejte tak barevně silnou růž jako je barva Vaší pokožky (světlá = sv. růž; tmavá = tmavší růž). Pokud chcete dosáhnout tzv. sametového efektu, přepudrujte růže ještě jednou práškovým pudrem.

Návod, jak správně nanášet tvářenku vzhledem k tvaru obličeje:


Kulatý: Po stranách obličeje až k bradě; střed je volný – tím dojde k zúžení.

Srdcovitý: Tmavou růží vystínujeme čelo; na tvářích jdeme od nosu až ke spánkům. Nezapomeňte na hřbet nosu i bradu.

Čtverhranný: čelisti a lícní kosti nalíčíme tmavým tónem, nanášet hlavně přes hrany.

Oválný: na lícní kosti rovně až dozadu k uším, na bradu tmavší tón. Podpoříme rovnou linkou oční a obočí.

Hruškovitý: na čelo dáme světlý tón, tmavý rozetřeme dole na bradě a po stranách čelistí.